Εκδρομή στην Αγία Τριάδα

Κατηγορία: Εκδρομές

"Από Θεού άρχεσθε" και αρχίσαμε από Θεού.

Ακολουθώντας την παράδοση του σχολείου μας με την συνοδεία καθηγητών πραγματοποιήσαμε την Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου την πρώτη πνευματική μας εξόρμηση στην παλαιά έδρα της Εκκλησιαστικής μας Σχολής στην Μονή της Αγίας Τριάδος των Τζαγκαρόλων που βρίσκεται στο Ακρωτήρι περίπου 15 χιλιόμετρα από την πόλη των Χανίων.

Επιστρέψαμε "επί τας πηγάς των υδάτων".

Πρόκειται για ένα από τα πιο σημαντικά μοναστηριακά συγκροτήματα του τέλους της Βενετοκρατίας στην Κρήτη.

Ξεναγηθήκαμε σε όλους τους χώρους της Μονής από την μνημειώδη σκάλα έως τον ναό που είναι κτισμένος από λαξευτή πέτρα.

Θαυμάσαμε το ξυλόγλυπτο επίχρυσο τέμπλο και ακούσαμε όλο το ιστορικό από τον θεολόγο μας κ.Γαλανάκη.

Είδαμε τα κελιά των μοναχών,το παλαιό ελαιοτριβείο,τα κελάρια του κρασιού καθώς και το κειμηλιαρχείο στο οποίο φυλάσσονται ιερά σκεύη, βιβλία, περγαμηνές, Ευαγγέλια και ιερά άμφια.

Στην συνέχεια παίξαμε beach volley και πήραμε το αναψυκτικό μας στην πανέμορφη παραλία του Τερσανά.