Διαμονή

Κατηγορία: Η Εστία

ΔΙΑΜΟΝΗ

Το οικοτροφείο της Εκκλησιαστικής Σχολής Κρήτης βρίσκεται στο πευκόφυτο λόφο του Αγίου Ματθαίου, δίπλα στο κτίρο του σχολείου και τελεί υπό την ευθύνη της Ιεράς Μητροπόλεως Κυδωνίας και Αποκορώνου και του Μητροπολίτη αυτής.

Το οικοτροφείο παραμένει ανοιχτό από το απόγευμα της Κυριακής μέχρι το μεσημέρι της Παρασκευής.

Στους μαθητές μας, αν το επιθυμούν, παρέχεται η δυνατότητα δωρεάν διαμονής τους στο σύγχρονο οικοτροφείο του Σχολείου μας.

Είναι ένα καλαίσθητα διαμορφωμένο διώροφο κτίριο, που περιλαμβάνει τρίκλινα δωμάτια με ατομικό γραφείο, λουτρό και ιματιοθήκη.

Στα 27 δωμάτιά του μπορούν άνετα να φιλοξενηθούν 85 μαθητές.

Στο χώρο της βιβλιοθήκης οι μαθητές μπορούν να μελετούν τα μαθήματά τους, να συζητήσουν, να ασχοληθούν με επιτραπέζια παιχνίδια και να διαβάσουν βιβλία από την πλούσια βιβλιοθήκη. Επίσης, στην αίθουσα ψυχαγωγίας οι μαθητές μπορούν να παρακολουθήσουν ενδιαφέροντα τηλεοπτικά προγράμματα και ταινίες από την μεγάλης ευκρίνειας τηλεόραση και τελευταίας τεχνολογίας βίντεο.

Κατά τις ώρες διαμονής τους, οι μαθητές βρίσκονται  κάτω από την καθοδήγηση και επίβλεψη υπεύθυνου Διευθυντή του Οικοτροφείου.

Saturday the 27th. Άγιος Ματθαίος, Χανιά