Η Ιστορία του Σχολείου μου

Eρευνητική εργασία της Α' Λυκείου για το σχολικό έτος 2014 -2015 με τίτλο: "Η Ιστορία του Σχολείου μου".
Παρουσιάζει μια σύντομη αναδρομή στην ιστορία της Σχολής!
Υπεύθυνη καθηγήτρια: Γιατρά Αριστέα (ΠΕ01, ΠΕ11)

Άσκηση και Φύση

Βιωματική δράση της Β' Γυμνασίου για το έτος 2014-2015 με τίτλο: "Άσκηση και Φύση".
Παρουσιάζει έρευνα μαθητών σχετική με τα αθληματα που μπορουν να πραγματοποιηθούν στη φύση καθώς και τα οφέλη που έχουν στην υγεία.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Γιατρά Αριστέα (ΠΕ01, ΠΕ11)

Νηστεία: Καταναγκασμός ή ανάγκη;

Ερευνητική εργασία που εκπονήθηκε από τους μαθητές της Α΄ Λυκείου της Πατριαρχικής Εκκλησιαστικής Σχολής Κρήτης κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2015-2016. Οι μαθητές ήρθαν "αντιμέτωποι" με ερωτήματα αναφορικά με την αναγκαιότητα, τη χρησιμότητα και την επίδραση της νηστείας στο σώμα και την ψυχή του ανθρώπου. Παράλληλα επιχειρήθηκε προσέγγιση της νηστείας από ιστορική, Πατερική και ιατρική άποψη.

Υπεύθυνη καθηγήτρια Αναστασία Χέλμη ΠΕ01.

Διαβάστε περισσότερα: Νηστεία: Καταναγκασμός ή ανάγκη;

Saturday the 27th. Άγιος Ματθαίος, Χανιά