Επίσκεψη μαθητών ΠΕΣΚ στην εορτάζουσα Ηγουμένη της Ι. Μ. Χρυσοπηγής

Κατηγορία: Εκδρομές
Ημερομηνία Δημοσίευσης

Την εορτάζουσα ηγουμένη της Ι. Μ. Χρυσοπηγής επισκέφτηκε αντιπροσωπεία της Σχολής μας, το απόγευμα της Τρίτης 24 Ιανουαρίου, μνήμη της Οσίας Ξένης.

Η αντιπροσωπεία αποτελούμενη από τον σχολάρχη κ. Θωμά Παναγιώτου, τον θεολόγο καθηγητή κ. Νικόλαο Κώσταλο, τη φιλόλογο καθηγήτρια κα Μαρίνα Χαλιβελάκη και ομάδα μαθητών, υπέβαλε τις ευχές και τα σεβάσματά της στην Γερόντισσα Θεοξένη, η οποία τους υποδέχθηκε εγκάρδια και τους απηύθυνε λόγους πνευματικής οικοδομής.

Εν συνεχεία οι μαθητές έψαλλαν διάφορα απολυτίκια και τροπάρια σε ένδειξη ευγνωμοσύνης και σεβασμού. Τέλος, η Σεβαστή Γερόντισσα προσέφερε σε όλους ανεξαιρέτως τους μαθητές και το προσωπικό του σχολείου μας το ημερολόγιο της Μονής.

Ευχόμαστε ο Θεός να της προσφέρει έτη ευλογημένα, πολλά, δημιουργικά και καρποφόρα.