Γράμμα από το μετώπο

Κατηγορία: Ταινίες

Η ταινία μικρού μήκους με τίτλο «ΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ», είναι μια νέα παραγωγή της Πατριαρχικής Εκκλησιαστικής Σχολής Κρήτης, η οποία δημιουργήθηκε στα πλαίσια του εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου 2019. Η ταινία βασίζεται σε αληθινά γεγονότα και αναφέρεται σε μια από τις επιστολές που ο Κρητικός υπολοχαγός Δημήτρης Κασσαπάκης έστειλε στην οικογένειά του στο Ηράκλειο. Στην ταινία πρωταγωνιστεί ο μαθητής της Πατριαρχικής Εκκλησιαστικής Σχολής, Γεώργιος Μυλωνάκης και συμμετέχει η μαθήτρια Ιωάννα Κουρνιδάκη. Τη σκηνοθεσία, εικονοληψία και το μοντάζ της ταινίας έκανε ο Αντώνης Τζατζάνης, ενώ τη φιλολογική επιμέλεια και την παιδαγωγική υποστήριξη των μαθητών ανέλαβε η φιλόλογος της ΠΕΣΚ κα Μαρία Παραδά.

Tuesday the 16th. Άγιος Ματθαίος, Χανιά