Εορτή των Τριών Ιεραρχών στην ΠΕΣΚ 2020

Κατηγορία: Εορτές

Ιεροπρεπώς και ευσεβάστως τιμήθηκε και φέτος η εορτή των Τριών Μεγίστων Ιεραρχών στην Πατριαρχική Εκκλησιαστική Σχολή Κρήτης την Πέμπτη 30 Ιανουαρίου 2020.

Το πρωί τελέστηκε ο Όρθρος και η Πανηγυρική Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό του Αγίου Ματθαίου με τη συμμετοχή εκπαιδευτικών και μαθητών της Σχολής, καθώς και των όμορων σχολείων, του 11ου Δημοτικού Σχολείου Χανίων, του Γενικού Λυκείου Ακρωτηρίου και του ΕΠΑΛ Ακρωτηρίου.

Στο αναλόγιο οι μαθητές της ΠΕΣΚ απέδωσαν με τις καλλικέλαδες φωνές τους τα ιερά τροπάρια της Εορτής, ενώ τον Πανηγυρικό Θείο Λόγο εκφώνησε ο καθηγητής φιλόλογος κ. Ευάγγελος Δελάκης, εξαίροντας την προσωπικότητα και το μεγαλειώδες έργο των Τριών Ιεραρχών.

Στη συνέχεια μαθητές του  11ου Δημοτικού Σχολείου Χανίων απήγγειλαν ποιήματα αφιερωμένα στους Τρεις Μεγίστους Διδασκάλους και ο ιερέας π.Εμμανουήλ Μπιτζανάκης, εφημέριος της Εκκλησιαστικής Σχολής μας, εξέφρασε τη μεγάλη του χαρά και συγκίνηση για την εορταστική αυτή σύναξη.

Το μεσημέρι  ακολούθησε η κοπή της βασιλόπιτας, την οποία ευλόγησε ο Μητροπολίτης Κυδωνίας και Αποκορώνου κ.Δαμασκηνός , ενώ στη συνέχεια παρατέθηκε πλούσια τράπεζα στους εκπροσώπους των τοπικών αρχών, σε αποφοίτους, φίλους, γονείς ,καθηγητές και μαθητές  της Σχολής.

Μετά το καλωσόρισμα του Διευθυντού της Σχολής κ. Θωμά Παναγιώτου  ξεκίνησε η απονομή αριστείων, βραβείων, επαίνων και υποτροφιών  σε μαθητές της Σχολής, παρουσία του Επισκόπου Ευμενείας κ.Ειρηναίου, του Αντιδήμαρχου Πολιτισμού Χανίων κ.Ιωάννη Γιαννακάκη, του Περιφερειακού Σύμβουλου κ.Κώστα Γύπαρη, του προέδρου της πρωτοβάθμιας Σχολικής Επιτροπής Χανίων κ.Νίκου Βλαζάκη, πρώην προπονητού Εθνικής Ελλάδος στο πόλο, του προέδρου του Συνδέσμου Αποφοίτων π.Αντωνίου Σαπουνάκη, του εκπροσώπου της Ορθόδοξης Ακαδημίας Κρήτης κ.Γιάννη Μουντογιαννάκη καθώς και του επίτιμου Προέδρου της κ.Αλέξανδρου Παπαδερού και άλλων εκλεκτών προσκεκλημένων.

Υποτροφίες -που ανέρχονται συνολικά σε μερικές χιλιάδες ευρώ-, έδωσαν ο Σύνδεσμος Αποφοίτων της Σχολής, η οικογένεια Φαλδαμή, η Ορθόδοξη Ακαδημία Κρήτης, ο παλιός μαθητής της Σχολής Νικόλαος Αποστολάκης και η εφημερίδα «Χανιώτικα νέα» στη μνήμη του Νίκου Κακαουνάκη, ο οποίος φοίτησε στη Σχολή μαζί με τον ιδρυτή των “Χ.ν.” Γιάννη Γαρεδάκη.

Η πανηγυρική αυτή εορτή και σύναξη ολοκληρώθηκε με λόγους ευχαριστίας και ευγνωμοσύνης τόσο  προς τον οικείο Μητροπολίτη για το ανύστακτο ενδιαφέρον και την πατρική μέριμνά του για την Εκκλησιαστική Σχολή όσο και σε όλους εκείνους που από το περίσσευμα της καρδιάς τους πρόσφεραν υποτροφίες στα παιδιά. Και του χρόνου με υγεία!!

Αναλυτικά, όλα τα Αριστεία, τα Βραβεία, οι Έπαινοι και φυσικά οι Υποτροφίες δόθηκαν όπως φαίνεται στην παρακάτω ονομαστική κατάσταση.

Χορήγηση Υποτροφιών

Από τον Σύλλογο των καθηγητών ελήφθη απόφαση οι μαθητές που θα λάβουν Υποτροφίες, εκ των οποίων οι οκτώ πρώτες είναι χρηματικές, να είναι οι εξής:

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ – ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΦΑΛΔΑΜΗ, εκδόσεις «ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ»

1) Γουλερμάκης Εμμανουήλ, της Ι.Μ. Κυδωνίας και Αποκορώνου, μαθητής της Β΄ Λυκείου, διακρινόμενος για το ήθος του.

2) Μιχελάκης Ιωάννης, της Ι.Μ. Κυδωνίας και Αποκορώνου, μαθητής της Γ΄ Λυκείου, διακρινόμενος για το ήθος του.

3) Τριανταφυλλίδης Ευθύμιος , της Ι. Αρχιεπισκοπής Κρήτης μαθητής της Α΄ Λυκείου, διακρινόμενος για την επίδοσή του.

4) Μουστακάκης Παναγιώτης, της Ι.Μ. Αρκαλοχωρίου, Καστελίου και Βιάννου, μαθητής της Γ΄ Λυκείου, διακρινόμενος για την επίδοσή του.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΡΗΤΗΣ

Κουρνιδάκη Ιωάννα, της Ι.Μ. Κυδωνίας και Αποκορώνου, μαθήτρια της Γ΄ Λυκείου, διακρινόμενη για το ήθος και την επίδοσή της.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ «ΧΑΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ»

Φίλικας Ανδρέας, της Ι.Μ. Γορτύνης και Αρκαδίας μαθητής της Γ΄ Λυκείου, διακρινόμενος για το ήθος και την επίδοσή του.

ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ κ. κ.ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗ ΝΙΚΟΛΑΟ και ΘΕΟΔΩΡΟ, «ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΙΔΗ – ΚΗΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ» στο Ρέθυμνο

(ένας από το Γυμνάσιο και ένας από το Λύκειο, για την επίδοσή τους στην Βυζαντινή μουσική)

1) Τρύφων Ευστράτιος, της Ι.Μ. Κυδωνίας και Αποκορώνου, μαθητής της α΄ Γυμνασίου, διακρινόμενος για την επίδοσή του στην Βυζαντινή Μουσική

2) Ραζής Νικόλαος, της Ι. Αρχιεπισκοπής Κρήτης, μαθητής της Α΄ Λυκείου, διακρινόμενος για την επίδοσή του στην Βυζαντινή Μουσική