Συμμετοχή της Πατριαρχικης Εκκλησιαστικής Σχολής Κρήτης στήν 1η Ημερίδα Ιστορίας καί Αρχειονομίας της Δευτεροβάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης στη Λαμία

Κατηγορία: Δραστηριότητες

Αυθόρμητα θερμά επαινετικά σχόλια απέσπασαν οι εκπρόσωποι της μαθητικής αποστολής της Σχολής μας στήν 1η Ημερίδα Ιστορίας καί Αρχειονομίας της Δευτεροβάθμιας Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης πού έλαβε χώρα τό Σάββατο 26 Νοεμβρίου στό Αμφιθέατρο του Πνευματικού- Διοικητικού Κέντρου της Ιεράς Μητροπόλεως Φθιώτιδος στή Λαμία.

Τήν Ημερίδα διοργάνωσε η Διεύθυνση Θρησκευτικής Εκπαιδεύσεως της Γενικής Γραμματείας Θρησκευμάτων του Υπουργείου Παιδείας καί συμμετείχαν αντιπροσωπείες μαθητών καί εκπαιδευτικών από όλα τά Εκκλησιαστικά Λύκεια καί Γυμνάσια της χώρας.

Η Επιστημονική Επιτροπή συγκροτείτο υπό επιστήμονες εγνωσμένου κύρους μέ πρόεδρο τόν ελλογιμώτατο ομότιμο καθηγητή της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού καί Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, κ. Σπ. Κοντογιάννη, Διευθυντή των Ιστορικών Αρχείων της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος καί μέλη τόν καθηγητή Κανονικού Δικαίου της Θεολογικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, κ. Γ. Γκαβαρδίνα, καθώς καί τόν εντεταλμένο ερευνητή του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών, κ. Γ. Κουτζακιώτη.

Η Σχολή μας εκπροσωπήθηκε από τούς μαθητές Γεώργιο Αρχοντάκη καί Νεκτάριο Κουρομιχελάκη καί τή φιλόλογο Μαρίνα Χαλιβελάκη, οι οποίοι παρουσίασαν «Προσωπογραφίες αποφοίτων της Πατριαρχικής Εκκλησιαστικής Σχολής Κρήτης» από ιδρύσεως της Σχολής (1892) μέχρι τό β΄ μισό του 20ου αι.

Κατ’ ουσίαν ερευνήθηκε τό αρχειοστάσιο της Σχολής μας μέ υπεύθυνους οργάνωσής του τούς εκπαιδευτικούς Μιχάλη Γαλανάκη, θεολόγο, καί Μαρία Καληωράκη, φιλόλογο, αλλά καί ένα πολύ μεγάλο εύρος άμεσων καί έμμεσων πηγών, ογκώδεις μονογραφίες, όπως αυτή του θεολόγου καί φιλολόγου κ. Ευ. Δελάκη, επιμέρους δημοσιεύσεις καί επικήδειοι λόγοι, φωτογραφικό υλικό σχετικό μέ τήν πορεία των αποφοίτων, ψηφιοποιημένα αρχεία ελληνικού καί ξένου ημερίσιου τύπου, επιστολογραφία, επιστολικά δελτάρια καί αντικείμενα μουσειακών συλλογών καί, τέλος, ένα ευγενικά παραχωρούμενο εκδεδομένο καί μή υλικό από τήν τροφό Μονή της Αγ. Τριάδος πού αφορά στήν υπεραιωνόβια λειτουργία της Σχολής καί στήν παρουσία καί προσφορά των αποφοίτων μας στήν τοπική καί όχι μόνο κοινωνία.

Μέ υπευθυνότητα, αλλά καί αυθόρμητες προσθήκες, εμπνευσμένες από τήν πραγματικά πολύ αξιόλογη δράση όλων των εκκλησιαστικών Λυκείων καί Γυμνασίων της επικράτειας, παρουσιάσθηκαν επιλεγμένα ιστορικά στοιχεία από τή ζωή καί τή δράση αποφοίτων της Σχολής, οι οποίοι κοινωνώντας τήν κατ’ εξοχήν εκπαιδευτική παρακαταθήκη της, τόν αγώνα γιά ελευθερία κάθε μορφής, διακόνησαν μέ θυσιαστική αγάπη τόν συνάνθρωπο.

Η μαθητική αντιπροσωπεία απήλαυσε υποδειγματικής φιλοξενίας στήν Ιερά Μονή Αγάθωνος, τήν εστία του Εκκλησιαστικού Λυκείου-Γυμνασίου Λαμίας καί τό Πνευματικό Κέντρο της Ιεράς Μητροπόλεως Φθιώτιδος, τή δέ Κυριακή 27 Νοεμβρίου συμμετείχε στήν πολυαρχιερατική Θ. Λειτουργία στόν Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Λαμίας.

Ευχαριστούμε θερμά τήν ακτοπλοϊκή κοινοπραξία ANEKLINES & BLUE STAR FERRIES, καθώς καί τά ΚΤΕΛ ΧΑΝΙΩΝ-ΡΕΘΥΜΝΟΥ Α.Ε., διότι γιά άλλη μιά φορά, όπως καί μέ τίς βραβεύσεις των μαθητών μας σέ πανελλήνιους διαγωνισμούς, στάθηκαν ουσιαστικοί αρωγοί του εκπαιδευτικού μας έργου.

Συγχαίρουμε, τέλος, θερμά καί τούς μαθητές μας γιά τήν επιτυχία τους αυτή κι ευχόμαστε νά ολοκληρώσουν τή «συγγραφή» της ιστορίας του σχολείου μας μέ τή μετέπειτα ζωή τους!