Ομιλία για την Διαλειμματική Νηστεία

Κατηγορία: Ανακοινώσεις

Το Ανοιχτό Λαϊκό Πανεπιστήμιο, η Πατριαρχική Εκκλησιαστική Σχολή Κρήτης, το Ιστορικό καφέ «Κήπος», το Βιβλιοπωλείο Πετράκη & οι Εκδόσεις Αρμός παρουσίασαν το νέο βιβλίο των Δημήτρη Κουρέτα, Νίκου Γκουτζουρέλα & Φώτη Τέκου «Διαλειμματική νηστεία & αποφυγή νόσων» το Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2020 και ώρα 19:30 στο ιστορικό καφέ «Κήπος» στον Δημοτικό κήπο Χανίων (Ανδρέα Παπανδρέου 70, Χανιά).

Για το βιβλίο μίλησαν οι: Γεώργιος Μπέας, Διοικητής Γενικού Νοσοκομείου Χανίων, Θωμάς Παναγιώτου, Διευθυντής της Πατριαρχικής Εκκλησιαστικής Σχολής Κρήτης και ο συγγραφέας του βιβλίου Δημήτρης Κουρέτας, Καθηγητής Φυσιολογίας Zωικών Oργανισμών και Τοξικολογίας και διευθυντής του ομώνυμου εργαστηρίου, στο τμήμα Βιοχημείας- Βιοτεχνολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Μετά την ολοκλήρωση της παρουσίασης ακολούθησε συζήτηση με τους παρευρισκόμενους, την οποία συντόνισε η κυρία Ελένη Βουγιούκαλου, Πρόεδρος του Ανοιχτού Λαϊκού Πανεπιστημίου. Η «διαλειμματική» νηστεία, δηλαδή το να στερούμαστε την τροφή για κάποιες ώρες της ημέρας ή κάποιες ημέρες την εβδομάδα, είναι κάτι εντελώς διαφορετικό με αυτό που λέμε περιορισμό θερμίδων μέσα στην ημέρα κατά 20 ή 30%. – Πώς επιδρά η διαλειμματική νηστεία στην φυσιολογία μας; – Πώς επιδρά σε διάφορες νόσους όπως ο καρκίνος, ο σακχαρώδης διαβήτης, το μεταβολικό σύνδρομο, οι νόσοι του καρδιαγγειακού και του νευρικού; – Πώς επιδρά στο φαινόμενο της γήρανσης;