Εορτή Αγίου Ματθαίου 2020

Η ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΚΡΗΤΗΣ

ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΕΦΟΡΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΗ ΤΗΣ,

ΑΠΟΣΤΟΛΟ ΚΑΙ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗ ΜΑΤΘΑΙΟ

Η Πατριαρχική Εκκλησιαστική Σχολή Κρήτης πανηγυρίζει και τιμά τη σεβάσμια μνήμη του Προστάτου της, Αγίου Αποστόλου και Ευαγγελιστού Ματθαίου, σύμφωνα με το ακόλουθο εόρτιο πρόγραμμα:

-        Την παραμονή της εορτής, 15η Νοεμβρίου, ημέρα Κυριακή και ώρα 5:00 μ.μ. θα τελεσθεί Αρχιερατικός Εσπερινός μετ’ αρτοκλασίας και θείου κηρύγματος.

-        Την κυριώνυμη ημέρα της πανηγύρεως, Δευτέρα 16η Νοεμβρίου και από ώρας 7:00 π.μ., θα τελεσθεί ο Όρθρος και εν συνεχεία η Αρχιερατική Θεία Λειτουργία.

Τους ύμνους θα αποδώσουν οι καθηγητές κ. Κωνσταντίνος Στεφανάκης και κ. Θωμάς Παναγιώτου.

Με λύπη σας ενημερώνουμε ότι η φυσική παρουσία των προσκυνητών είναι αδύνατη λόγω των περιοριστικών μέτρων. Για τον λόγο αυτό, όλο το πρόγραμμα των ακολουθιών θα μεταδοθεί απ' ευθείας από τον τηλεοπτικό σταθμό της Ι. Μητροπόλεως Κυδωνίας και Αποκορώνου καθώς και από το κανάλι YouTubeτης Πατριαρχικής Εκκλησιαστικής Σχολής Κρήτης.

Τους υπερσυνδέσμους μετάδοσης θα τους αναρτήσουμε στην ιστοσελίδα της Σχολής http://lyk-chanion.chan.sch.gr/  το συντομότερο δυνατό.

Ευχόμαστε ο Άγιος να προστατεύει όλους μας και να έχουμε την ευλογία του στον καθημερινό αγώνα που δίνουμε.

Από το Γραφείο της Σχολής

Thursday the 25th. Άγιος Ματθαίος, Χανιά