“Κωφοί και Ακούοντες εν δράσει”

Η Πατριαρχική Εκκλησιαστική Σχολή Κρήτης συμμετείχε στο Φεστιβάλ “Κωφοί και Ακούοντες εν δράσει”, που διοργανώθηκε την Κυριακή 19/09/2020 στο Πνευματικό Κέντρο Χανίων με κεντρικό σύνθημα “Ψιθύρισε και εσύ δυνατά το μήνυμά σου!”.

Οι καθηγήτριες Βασιλική Κατσαρού ΠΕ80 και Μαρία Ζωγράφου ΠΕ86 παρουσίασαν στο Φεστιβάλ τη δράση που είχαν οργανώσει το προηγούμενο σχολικό έτος, και συγκεκριμένα, την Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2019, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρίες.

Όπως φαίνεται και από το παρακάτω βίντεο, μαθητές και καθηγητές της Πατριαρχικής Εκκλησιαστικής Σχολής Κρήτης περπάτησαν στο κέντρο της πόλης των Χανίων μπαίνοντας στη θέση ενός ατόμου με αναπηρίες. Οι μαθητές, είτε καθήμενοι σε αναπηρικά αμαξίδια, είτε έχοντας δεμένα τα μάτια και κρατώντας λευκό μπαστούνι, περιηγήθηκαν στους δρόμους της πόλης με τη βοήθεια του κου Μανόλη Σπανουδάκη, εκπροσώπου της εθνικής ομοσπονδίας τυφλών.

Η παιδαγωγική αυτή δράση, συνάδει απόλυτα, με το παιδαγωγικό πνεύμα του σχολείου μας, καθώς, ακολουθεί την επιστημολογική αντίληψη για την ολιστική προσέγγιση της γνώσης και το πλαίσιο της εποικοδομητικής διάστασης και της κοινωνικοπολιτισμικής αλληλεπίδρασης στη διαδικασία της μάθησης. Βασικός στόχος μας, είναι να βοηθήσουμε τους μαθητές να αναπτύξουν σχέσεις συνεργασίας και ουσιαστικής επικοινωνίας και ναανακαλύψουν τις ιδιαίτερες δυσκολίες των ανθρώπων με αναπηρίες, έτσι ώστε να αναπτυχθεί η ενσυναίσθηση και να καλλιεργηθεί ο σεβασμός.

amea1.jpg   amea2.jpg

Επιδιώκουμε να αναπτύξουμε σχέσεις αλληλεγγύης και εμπιστοσύνης και να προωθήσουμε την αναγκαιότητα μιας άλλης προσέγγισης που θα μας οδηγήσει σε συμπεριφορές αντιρατσιστικές, δημοκρατικές και ανθρωπιστικές. Η ανάπτυξη της δημιουργικής παράλληλα με την κριτική σκέψη θεωρείται αφενός απαραίτητη προϋπόθεση για τη διαμόρφωση ενεργών πολιτών, συνειδητοποιημένων και χειραφετημένων, και αφετέρου αναγκαία ικανότητα για την αποτελεσματική και εύρυθμη λειτουργία των σύγχρονων κοινωνιών και την αντιμετώπιση των προκλήσεων στον 21ο αιώνα.