Ασφάλεια στο Διαδίκτυο από το ΙΤΕ

Την Παρασκευή 6 Μαρτίου 2020 προσήλθε στο σχολείο μας, την Πατριαρχική Εκκλησιαστική Σχολή Κρήτης – Εκκλησιαστικό Λύκειο και Γυμνάσιο Χανίων, η κυρία Κατερίνα Μπουλνακάκη, αντιπρόσωπος του SaferInternet4Kids του Ιδρύματος Τεχνολογίας & Έρευνας και πραγματοποίησε παρουσίαση για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και κηδεμόνες των μαθητών.

Ιδιαίτερη έμφαση έδωσε στην ασφάλεια των προσωπικών δεδομένων και με ποιους τρόπους γίνεται αυτό, στην υγιεινή των συσκευών και επέστησε την προσοχή στα κοινωνικά δίκτυα και στις ψευδείς ειδήσεις στο Διαδίκτυο. Στο τέλος της παρουσίασης, οι μαθητές έπαιξαν παιχνίδι γνώσεων, κατά τη διάρκεια του οποίου διασκέδασαν πολύ και φάνηκε ότι εμπέδωσαν τα νέα δεδομένα.

Η παρουσίαση κρίθηκε από όλους ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και επωφελής για όλους τους παρευρισκομένους.

Ευχαριστούμε πολύ το Ι.Τ.Ε. και την κυρία Κατερίνα προσωπικά και ευελπιστούμε σε μελλοντική συνεργασία.