Παραδοσιακά κάλαντα των Χριστουγέννων

Παραδοσιακά κάλαντα των Χριστουγέννων έψαλλαν λίγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα οι μαθητές της Πατριαρχικής Εκκλησιαστικής Σχολής Κρήτης.

Οι μαθητές επισκέφθηκαν το Γηροκομείο Χανίων, τις Αρχές του τόπου (Δήμο –Αντιπεριφέρεια - Διεύθυνση Εκπαίδευσης), την ΑΝΕΚ, το ίδρυμα Βενιζέλου, τα δημοσιογραφικά γραφεία της εφημερίδας «Χανιώτικα νέα», τις Μονές Χρυσοπηγής και Κορακιών, αλλά και στην Κίσαμο την Μητρόπολη, την Ορθόδοξη Ακαδημία, την Μονή Γωνιάς.

Οι μαθητές συνοδεύονταν από τον διευθυντή της Σχολής κ. Θωμά Παναγιώτου, τον καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ.Παναγιώτη Παριωτάκη και τον καθηγητή Βυζαντινής Μουσικής κ. Κώστα Στεφανάκη, ο οποίος επεσήμανε πως «η χορωδία μας για άλλη μια φορά ήρθε να πει τα παραδοσιακά μας κάλαντα στους ανθρώπους που αγαπούν και αναδεικνύουν τα Χανιά και τη Κρήτη γενικότερα, αλλά και σε όλους τους συμπολίτες μας στους οποίους και ευχόμαστε να έχουν υγεία και ευλογία Θεού. Χρόνια πολλά σε όλους»