Έκθεση Φωτογραφίας των μαθητών της Πατριαρχικής Σχολής Κρήτης

ΣΠΟΥΔΗ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ

ΜΕ ΘΕΑ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ

Μέσα σε σύντομα περάσματα, σε εικόνες θολές και εξωπραγματικές, σε κρυφές γωνίες και απόκοσμες. Μέσα σε είδωλα και σύμβολα, μέσα σε σκιές και φωτεινές πηγές. Μέσα στο σήμερα και το χθές, μεσά σε εποχές που ποτέ δεν υπήρξαν. Μέσα σε ψυχές χαμένες ή κατασταλαγμένες. Μέσα στο εγώ και το εμείς. Μέσα σε κάθετι πραγματικό ή φανταστικό μπορεί να βρισκεται η ελπίδα. Αυτή που λείπει και αυτή που χρειάζεται. Η ελπίδα που ωθεί τα όνειρα στην πραγματικότητα.

Η αποτύπωση αυτής της ελπίδας έρχεται μέσα στις εικόνες που κατέγραψε με συγκινητική ειλικρίνεια, η ομάδα των παιδιών του Εκκλησιαστικού λυκείου Χανίων με την βοήθεια και υποστήριξη του καθηγητή τους , Νίκου Καμπιανάκη. Η παιδική αισιοδοξία και η αμέριστη συλλογικότητά τους, οδήγησε στην δημιουργία της συγκεκριμένης έκθεσης.

Ο συνδυασμός της θέλησης με την δημιουργικότητα, της επιμονής και της ομαδικότητας, αποτυπώνεται σε κάθε φωτογραφία αλλά και στο σύνολο της έκθεσης. Η δράση αυτή και το θαυμάσιο αποτέλεσμά της , αποτελούν παράδειγμα προς μίμηση , σε ένα σήμερα που έχει χάσει το νόημα της αισιοδοξίας.

Καμπιανάκη Μαριάννα

Είναι μερικές φορές που και η αναπνοή σου  σταματά .

Είναι οι  στιγμές που βλέπεις την δουλειά σου ως δάσκαλος να πιάνει τόπο .

Καμπιανάκης Νίκος

Συμμετέχοντες Μαθητές

(Student Participants )

ΑνδρέαςΙμπούσι (Antreas Imbusi)

Βαγγέλης Νεονάκης (BaggelisNeonakis)

Βαγγέλης Καραγιαννάκης (BaggelisKaragiannakis)

Γιάννης Kαλπάκης (GiannisKalpakis)

Γιώργος Βραχνάκης (GiorgosVrachnakis)

Γιώργος Τσιράκης (GiorgosTsirakis)

Δημήτρης Αυγέρος (DimitrisAygeros)

Ειρηναίος Ματιάμπα (IrineosMatiampa)

Κώστας Ροβιθάκης (KostasRobithakis)

Λευτέρης Ξηράκης (LefterisXirakis)

Μαρίνος Βασίλευ (MarinosBasilef )

Μιχάλης Βραχασωτάκης (MichalisBrachasiotakis)

Μηνάς Λαμπράκης (MinasLamprakis)

Επιβλέπων Καθηγητής :Καμπιανάκης Νίκος

Supervisor: Kampianakis Nikos

Επιμελητής Έκθεσης: Καμπιανάκη Μαριάννα

Exhibition curator: Kampianaki Marianna

PATRIARCH CHURCH OF CHURCH

CHURCH CHURCH AND JUNIOR HIGH SCHOOL

PHOTOGRAPHY EXHIBITION

STUDY FOR THE FANTASTIC

WITH VIEW THE REAL

In short passages, in blurry and unrealistic images, in hidden corners and odors. In idols and symbols, in shadows and light sources. In today and yesterday, in times that never existed. In souls lost or settled. Within the ego and us. Inside every real or imaginary can be hope. Missing and what is needed. The hope that pushes dreams into reality.

The imprinting of this hope comes through the images recorded with touching sincerity, the group of children of the ecclesiastic high school of Chania with the help and support of their professor, Nikos Kampianakis. The child's optimism and their total collectivity led to the creation of this report.

The combination of will with creativity, persistence and teamwork is reflected in every photograph and throughout the exhibition. This action and its wonderful result are an example to be imitated, in a today that has lost the sense of optimism.

Kampianaki Marianna

It is sometimes where your breath stops.

It's the moments when you see your job as a teacher taking a place.

Kampianakis Nikos