Παραδοσιακά κάλαντα της Χίου από την Εκκλησιαστική Σχολή

Κατηγορία: Βυζαντινή Χορωδία ΠΕΣΚ

Τα παραδοσιακά κάλαντα των Χριστουγέννων από την Χίο αλλά και της Πρωτοχρονιάς, έψαλλαν την Πέμπτη στο Γηροκομείο, στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Χανίων, στην Αντιπεριφέρεια Χανίων, στην Ιερά Μονή Χρυσοπηγής στην ΑΝΕΚ, στα Χανιώτικα Νέα, στο Δήμο Χανίων και στην Ιερά Μονή Γωνιάς, οι μαθητές της Πατριαρχικής Εκκλησιαστικής Σχολής Κρήτης, συνοδευόμενοι από τον διευθυντή της Σχολής Θωμά Παναγιώτου και τον υποδιευθυντή και καθηγητή στο μάθημα της Βυζαντινής Μουσικής Κώστα Στεφανάκη.

Ο κ. Στεφανάκης σε δήλωσή του τόνισε ότι «φέτος αποφασίσαμε να ψάλλουμε τα κάλαντα της Χίου. Τα κάλαντα αυτά έχουν διαμορφωθεί σε σχέση με την τοπική παράδοση του νησιού και είναι αφιερωμένα στους ναυτικούς. Οι στίχοι που ακούγονται ουσιαστικά παρακαλούν τον Άγιο Νικόλαο, να επιστρέψουν οι ναυτικοί υγιείς στο τόπο τους και μαζί με τις οικογένειές τους που τους περιμένουν, να έχουν ένα καλό και ευλογημένο νέο χρόνο».

Μπορείτε να παρακολουθήσετε απόσπασμα με τους μαθητές να ψέλνουν τα κάλαντα στην εφημερίδα "Χανιώτικα Νέα":

Thursday the 28th. Άγιος Ματθαίος, Χανιά