Το πείραμα του Ερατοσθένη 20-21/03/2016

Κατηγορία: Δραστηριότητες

Η δράση με τίτλο: «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης» διοργανώθηκε από τα ΕΚΦΕ Σερρών, Κατερίνης, Σπάρτης, Μυτιλήνης και 1ο Ηρακλείου, με την υποστήριξη της ΠΑΝΕΚΦΕ και του Υ.Π.Π.Ε.Θ. Συμμετείχαν 400 σχολεία της χώρας.

Η Κυριακή 20 Μαρτίου (εαρινή Ισημερία) μπορεί να χαρακτηριστεί ως η αρχή της Άνοιξης. Τη συγεκριμένη ημερομηνία ο Ήλιος βρίσκεται ακριβώς πάνω από τον ισημερινό της Γης, με αποτέλεσμα η νύχτα και η μέρα να έχουν ίση διάρκεια σε οποιοδήποτε σημείο της γήινης επιφάνειας. Τη μέρα αυτή είναι μια καλή ευκαιρία να επαναλάβουμε το πείραμα του Ερατοσθένη επειδή γνωρίζουμε τον τόπο που ο Ήλιος ρίχνει τις ακτίνες του κατακόρυφα. Λόγω της κυριακάτικης αργίας η εκτέλεση του πειράματος πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016.

Το σχολείο μας συμμετείχε με τους μαθητές της Β΄ Λυκείου και υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών: Γαρεδάκη Μάνια ΠΕ04, Αθανασάκη Νεκταρία ΠΕ03 και Παναγιώτου Θωμάς ΠΕ03.

Το πείραμα αυτό έχει χαρακτηριστεί ως ένα από τα 10 πιο όμορφα πειράματα στην ιστορία της φυσικής.

Λεπτομέρειες για το πείραμα μπορείτε να διαβάσετε στην επίσημη ιστοσελίδα του ΕΚΦΕ Σερρών:

Thursday the 28th. Άγιος Ματθαίος, Χανιά