Φροντίζοντας τον ανθόκηπο και τον λαχανόκηπο του Σχολείου μας

Κατηγορία: Προγράμματα

Όπως κάθε χρόνο τέτοια εποχή, μετά τα πρωτοβρόχια του φθινοπώρου οι μαθητές μας συνεχίζοντας μια παλιά παράδοση, ασχολήθηκαν με τον κήπο του σχολείου μας μαζί με τους υπεύθυνους καθηγητές, κα Μανιουδάκη ΑΘηνά ΠΕ06, κ. Γαλανάκης Μιχαήλ ΠΕ01 και κ. Ντουσάκης Εμμανουήλ ΠΕ04.

Αφού προετοίμασαν το έδαφος σκάβοντας το χώμα και αναμιγνύοντάς το με ανάλογη ποσότητα κομπόστ (κοπριά), φύτεψαν κηπευτικά εποχής όπως μαρούλια, κρεμύδια, μαϊντανό, δυόσμο, σέλινο, μάραθο και άλλα.

Συγχρόνως περιποιήθηκαν τον παρακείμενο βοτανόκηπο που είχαν καλλιεργήσει τα προηγούμενα χρόνια.

Επίσης, μια ομάδα μαθητών ανανέωσε και φρόντισε τον ανθόκηπο μπροστά από τον Ναό του Αγίου Ματθαίου που βρίσκεται στην αυλή του Σχολείου μας, καλλωπίζοντας τον περιβάλλοντα χώρο και γυτεύοντας χρυσάνθεμα, κυκλάμινα και άλλα είδη.