Σεμινάριο παρασκευής σαπουνιού

Κατηγορία: Δραστηριότητες

Στα πλαίσια της ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΗΜΕΡΙΔΑΣ με θέμα: "Η ΧΗΜΕΙΑ ΤΩΝ ΣΑΠΟΥΝΙΩΝ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ", στις 26 Οκτωβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε στην Εκκλησιαστική μας Σχολή στα Χανιά, Εργαστήριο παρασκευής σαπουνιού στο οποίο συμμετείχαν ως διδάσκοντες, οι μαθητές της Σχολής.

Προσκεκλημένοι ήταν Καθηγητές που διδάσκουν Χημεία στα Γυμνάσια και Λύκεια των νομών Χανίων και Ρεθύμνου, καθώς και άλλοι Καθηγητές που επιθυμούσαν, να παρακολουθήσουν την Εκπαιδευτική Ημερίδα.

Η Ημερίδα οργανώθηκε από την Σχολική Σύμβουλο ΠΕ04 Μαρία Καλαθάκη, σε συνεργασία με το ΕΚΦΕ Χανίων και την Πατριαρχική Σχολή Κρήτης (Εκκλησιαστικό Λύκειο και Γυμνάσιο Χανίων στον Άγιο Ματθαίο Χανίων) στο πλαίσιο του Εκπαιδευτικού Προγράμματος “Φυσικά Ιάματα” που υλοποιούμε τη φετινή σχολική χρονιά στη Δυτική Κρήτη.

Η Ημερίδα πραγματοποιήθηκε σε δυο φάσεις: το πρωί στο ΕΚΦΕ Χανίων (11.00-14.00)

και το απόγευμα στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών της Πατριαρχικής Σχολής Κρήτης-

Εκκλησιαστικό Λύκειο και Γυμνάσιο Χανίων στον Άγιο Ματθαίο Χανίων (16.00-19.00).

ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ

• Η Χημεία των Σαπουνιών στην ύλη που διδάσκουμε, στα σχολικά βιβλία-παλιά και νέα, στα

κρατικά αποθετήρια σχολικής γνώσης και πληροφορίας και στο προσωπικό μας αρχείο.

• Εργαστηριακή παρασκευή σαπουνιού
  • Οικογενειακός πολιτισμός και σαπούνια

Το αναλυτικό πρόγραμμα είχε ως εξής:

11.00-14.00 ΠΡΩΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ (ΕΚΦΕ Χανίων)

11.00 Εγγραφές Συμμετεχόντων

11.30 Έναρξη. Χαιρετισμοί από τους διοργανωτές

11.45 Καλαθάκη Μ “Διδάσκοντας διαθεματικά έννοιες των Φυσικών Επιστημών”

12.00 Παναγιώτου Θ, Γαρεδάκη Ε, Ντουσάκης Ε “Η αναδόμηση του Σχολικού Εργαστηρίου

Φυσικών Επιστημών της Εκκλησιαστικής Σχολής Κρήτης”

12.15 Παράσχου Θ “Η ιστορία των σαπουνιών – καθαριστικών”

12.30 Μαρκογιαννάκης Δ “Σύνδεση Χημείας και καθημερινής ζωής-ένα παράδειγμα: διαγωνισμός

παρασκευής σαπουνιού στο ΕΚΦΕ Χανίων”

13.00 Αρχοντάκη Ν “Η συμμετοχή του Εκκλησιαστικού Λυκείου στο διαγωνισμό παρασκευής

σαπουνιού στο ΕΚΦΕ Χανίων, ο απόηχος της δράσης μας”

13.15 Βιβιλάκη Ε “Το νέο Πρόγραμμα Σπουδών του Μαθήματος της Κοσμητολογίας στα ΕΠΑΛ”

13.30 Βιβιλάκη Ε, “Αρχαία Ελληνικά Καλλυντικά στο Μάθημα της Κοσμητολογίας στα ΕΠΑΛ”

13.45 Αποστολίδου Α “Μινωική Ιατρική: Σαπούνια, αποστείρωση, απολύμανση, καθαριότητα”

14.00 Γεύμα

16.00-19.00 ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ (Πατριαρχική Εκκλησ. Σχολή Κρήτης)

16.00- Εργαστήριο παρασκευής σαπουνιού

16.30- Κουτσουπάκης Χαρ. “Ανάλογα με το ‘περιβάλλον’...Η φιλοσοφία που συνοδεύει την

κατασκευή και τη χρήση του σαπουνιού”

17.30 Διάλειμμα

17.45 Παράσχου Θ, “Βελτιωτικές παρεμβάσεις στην αλκαλικότητα των σαπουνιών”

18.00 Αναστοχασμός, Προτάσεις για το μέλλον,

19.00 Κλείσιμο της Ημερίδας

Όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες οι μαθητές της Εκκλησιαστικής Σχολής έφεραν απολύτως επιτυχημένα σε πέρας την διαδικασία παρασκευής των σαπουνιών.

Συγχαρητήρια αξίζουν στον χημικό καθηγητή της Σχολής κ.Ντουσάκη Μανώλη, που επί 10 περίπου χρόνια υλοποιεί εθελοντικά το πρόγραμμα αυτό και έτσι δεκάδες μαθητές από όλη την Κρήτη μεταφέρουν την γνώση αυτή στα χωριά ή τις πόλεις τους διαδίδοντας με τον τρόπο αυτό ξεχασμένες καλές παραδοσιακές πρακτικές.