Γιορτή Χριστουγέννων από τους μαθητές της ΠΕΣΚ

Μέσα σε εορταστικό και έντονα συγκινησιακά φορτισμένο κλίμα πραγματοποιήθηκε η Χριστουγεννιάτικη γιορτή των μαθητών της Πατριαρχικής Εκκλησιαστικής Σχολής Κρήτης.

Την εκδήλωση παρακολούθησαν οι μαθητές του σχολείου, οι καθηγητές και το προσωπικό της σχολής.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι η εκδήλωση οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε αποκλειστικά με πρωτοβουλία και συντονισμό των μαθητών, οι οποίοι μέσα από κείμενα, επίκαιρους εκκλησιαστικούς ύμνους και Χριστουγεννιάτικα τραγούδια, απέδωσαν πλήρως το νόημα και το βαθύτερο Θεολογικό περιεχόμενο αυτής της μεγάλης και κοσμοσωτήριας εορτής της Χριστιανοσύνης.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης προβλήθηκε ταινία μικρού μήκους, δημιουργία των μαθητών, με τίτλο «Προσφυγικά Xmas».

Την εκδήλωση έκλεισε ο Εφημέριος της Σχολής π. Αμφιλόχιος, μεταφέροντας τις ευχές και τις ευλογίες του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου μας κ. Δαμασκηνού και επαινώντας ο ίδιος αυτή την αξιέπαινη πρωτοβουλία των μαθητών.

Ευχή και προσδοκία όλων μας είναι ο νέος χρόνος να χαρίζει στον καθένα υγεία και πρόοδο και να αποβεί δημιουργικός και καρποφόρος.

Wednesday the 24th. Άγιος Ματθαίος, Χανιά